خبرهای ویژه

» روانشناسی » پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟ روش های کاهش آسیب های آن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۱۱ - ۱۰:۰۶

 کد خبر: 3185
 93 بازدید

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟ روش های کاهش آسیب های آن

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟ پیامد های تک فرزندی برای والدین چیست؟ برای فرزند خانواده چطور؟ پاسخ این سوال ها را در این مطلب بخوانید.

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟ روش های کاهش آسیب های آن

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

 

 

در دو دهه اخیر آمار باروری در کشورمان به شدت کاهش یافته است، به طوری که بیش از ۳۳ درصد از خانواده ها یا تک فرزند می باشند یا دارای فرزند نمی باشند. تک فرزندی در یک خانوداده موجب پیامد ها و آثار بسیار زیان بار در خانواده می شود که عدم مدیریت صحیح آن می تواند آثار منفی جبران ناپذیری بر زندگی فرزندان و والیدن بگذارد. از این سو قصد داریم در این مطلب به پیامدهای تک فرزندی بپردازیم و اثرات منفی آن را بر والدین و فرزند مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

 

 

 

پیامد های تک فرزندی برای والدین;

خانواده های که معمولا دارای چند فرزند می باشند معمولا از تحرک و پویایی بیشتری بر خوردار اند. وجود چند فرزند در خانواده باعث می شود که جو خانواده شلوغ تر و با شور بیشتری شکل بگیرد و والدین از همکاری فرزندان بهرمند شوند.در خانواده تک فرزندی این امر برعکس می باشد، اینگونه از خانواده ها معمولا شادابی و نشاط کم تری را تجربه می کنند. علاوه بر این اعضای خانواده بیشتر اوقات خود را به تنهایی سر می کنند. این امر برای والدین و بخوص برای فرزندانشان آسیب های روانی سنگینی را به دنبال می آورد.

از طرفی خانواده های تک فرزندی بیش از حد لزوم روی فرزندانشان حساسیت به خرج می دهند. به طوری که با مشاهده کوچک ترین آسیب یا مشکل جزئی، اشتغال ذهنی زیادی برای والدین ایجاد می شود. این حساسیت گاهی به جایی می رسد که والدین جزئی ترین رفتار کودک را به عنوان آسیب و مشکل پنداشته و در بعضی از موقع سبب ایجاد اختلاف و مشکل در زن و شوهر می شوند.

 

 

 

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

 

 

پیامد های تک فرزندی برای خود فرزند:

 

۱) از دست دادن قدرت تصمیم گیری;

در خانواده های تک فرزندی، سخت گیری و حساسیت والدین باعث می شود روان کودک مورد تحدید قرار گیرد. با معطوف شدن توجهات بر کودک و تصمیم گیری در تمام امور برای او باعث می شود کودک قدرت تصمیم گیری خود را از دست بدهد و نتواند در برار مشکلات زندگی برخورد مناسب و خودجوش داشته باشد.

 

 

 

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

 

۲) عدم وجود استقلال در فرزند;

در خانواده های تک فرزندی گاهی به علت فراهم بودن امکانات بیش از حد نیاز، توقع فرزند بالا رفته و همین امر باعث می شود که فرزند شخصیتی خود خواه و مغرور را به خود بگیرد. همچنین وی نمی تواند در امور زندگی به صورت مستقل عمل کرده و در حل مشکلات شخصی خود ناتوان می ماند.

 

 

 

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

 

 

 

۳) عدم کنترل صحیح احساسات;

از مشکلات بارزی که برای تک فرزند ها پیش می آید این است که نمی توانند احساسات خود را به درستی کنترل نمایند. با وجود عدم کنترل صحیح نسبت به احساساتی چون خشم، ترس و علاقه می توان مشکلات زیادی برای زندگی اجتماعی و اوضاع روانی تک فرزند پیش بینی کرد. در خانواده های چند فرزندی این امر برعکس جلوه می دهد زیرا با تعامل بین فرزندان و ابراز احساسات مختلف در میان خودشان در می یابند که چه گونه احاسات خود را کنترل کنند.

 

 

 

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

 

 

۴) ایجاد انزوا در فرزند;

گرایش به انزوا و ضعف در برقراری ارتباط با همسالان و افراد جامعه نیز از مشکلات تک فرزندان  به شمار می آید. ارتباط با خواهر و برادر و گذارندن وقت با آنان، از نکات موثر در اجتماعی شدن فرزند به شمار می رود. از طرفی عدم ابراز احساسات و نبود امکانات مناسب برای خالی کردن آنان، موجب می شود که کودک به رسانه های تصویری نظیر پیام رسان و شبکه های اجتماعی برای جایگزینی تعامل حقیقی روی بیاورد. در نتیجه کودک به تلوزیون و هیجان های کاذبِ بازی ها عادت کرده و به تدریج دنیای مجازی را جایگزین دنیای حقیقی می کنند. همچنین آثار مخربی که اینگونه رسانه و محصولات بر طرز تفکر و شخصیت کودک می گذارد بسیار خطرناک و گاهی غیر قابل جبران می باشد.

 

 

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

پیامدها و خطرات تک فرزندی چیست؟

 

 

۵) عدم داشتن الگو مناسب;

علاوه بر آنچه گفته شد تک فرزند نمی تواند تجربیات نسل های پیشین که از والدین به او منتقل شده است را به درستی بدست آورد. با قرار دادن الگو های نامناسب زمینه مشکلات روانی و عقیدتی نیز در تک فرزند ایجاد شده و او فردی ناهنجار نسبت به ارزش های خانواده و اجتماع بار می آید.

 

 

 

 

و در پایان;

لازم به ذکر است نکات بالا تعدادی از زیان های تک فرزندی است که اگر والدین بتوانند به درستی آن ها را مهار کنند، توانسته فردی سالم را به اجتماع تحویل بدهند. البته بهترین راه حل جلوگیری از تک فرزندی و تشکیل خانواده های چند فرزندی می باشد. لطفا نظرات خود را در جهت سازنده تر کردن مجله اینترنتی گلدن پدیا با ما در جریان بگذارید.

 

 

 

بیشتر بخوانید:

 

 

بخش مراقبت و تربیت کودک      صفحه نخست


برچسب ها : ,
دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه