خبرهای ویژه

» سلامت » آداب خوابیدن از نظر اسلام به همراه نکات جالب در مورد خواب

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۹ - ۱۳:۳۵

 کد خبر: 3650
 110 بازدید

آداب خوابیدن از نظر اسلام به همراه نکات جالب در مورد خواب

آیا از فواید رو به قبله خوابیدن، به پهلو راست خوابیدن و یا دست شویی رفتن قبل از خواب آگاه هستید؟ آیا می دانستید نباید بلافاصله پس از بیدار شدن، شروع به راه رفتن کنید؟
پاسخ این سوالات و نکات جالب تر از این ها را در این مطلب بخوانید.

آداب خوابیدن از نظر اسلام  به همراه نکات جالب در مورد خواب

آداب خوابیدن از نظر اسلام و نکات جالب در مورد خواب;

 

 

در هنگام خواب، بدن این فرصت را می یابد تا سموم بدن را دفع کند و سلول های بدن را به طور کامل ترمیم کند. جالب این است که بدن انسان برای هر ساعت خواب شبانه، جهت تجدید نیروی از دست رفته انسان برنامه دارد و اگر ساعت خواب دچار تاخیر شود این برنامه نیز دچار تاخیر می شود. پس از تفکر در این برنامه پیچیده در می یابیم که خواب یکی از مواهب الهی خداوند می باشد. در ادامه به چندی از نکات جالب و آداب خوابیدن از نظر اسلام خواهیم پرداخت:

 

آداب خوابیدن از نظر اسلام

                                                                آداب خوابیدن از نظر اسلام

 

 

 

 

۱) تاریکی هنگام خواب؛

خداوند شب را برای استراحت و آرامش انسان قرار داده است. پس هر مقدار که نور اتاق با حالت طبیعی شب همخوانی داشته باشد، بدن بهتر استراحت می کند. جالب است بدانید که خوابیدن در محیط روشن باعث بد اخلاقی پس از بیدار شدن می شود. پس هنگام خواب، نور اتاق را حد الامکان کاهش دهید.

 

 

آداب خوابیدن از نظر اسلام

                                                            آداب خوابیدن از نظر اسلام

 

 

 

۲) خوابیدن با دهان باز؛

در روایات بیان شده است که هنگام خواب دهان خود را باز بگذاریم تا با این عمل از ورم صورت و ریزش زود هنگام دندان ها جلوگیری کنیم.

 

 

آداب خوابیدن از نظر اسلام

                                                             آداب خوابیدن از نظر اسلام

 

 

 

۳) خوابیدن روی بالش؛

بهتر است که هنگام خواب، سر خود را با قرار دادن یک بالشت زیر آن از سطح بدن بالاتر قرار دهید. انجام این عمل باعث می شود تا خون در سطح بدن گردش داشته باشد، که نتیجه اش خواب راحت تر و با کیفیت تر می باشد.

 

 

آداب خوابیدن از نظر اسلام

                                                                   آداب خوابیدن از نظر اسلام

 

 

 

۴) نشستن بعد از خوابیدن؛

مستحب است که پس از بیدار شدن بلافاصله شروع به حرکت نکرده و لحظاتی در جای خود بنشینیم زیرا در خواب فعالیت قلب آهسته می شود و اگر بلافاصله پس از بیدار شدن حرکت کنیم بر روی قلب فشار زیادی وارد می شود که می تواند زمینه ساز سکته قلبی باشد.

 

 

آداب خوابیدن از نظر اسلام

                                                                آداب خوابیدن از نظر اسلام

 

 

 

۵) خوابیدن در جهت قبله؛

این عمل در اسلام بسیار نقل شده است. بنابر روایاتی خوابیدن در جهت قبله سنت پیامبران است و در اسلام مستحب خوانده شده است. دلیل علمی خوابیدن در جهت قبله این می باشد که، خوابیدن رو به جریان مغناطیسی زمین یا همان قبله، باعث تنظیم آهن در بدن می شود و باعث جلوگیری از رسوب آهن در جدار رگ ها و بروز تصلب شرائین و عوارض قلبی و کبدی می شود.

 

 

آداب خوابیدن از نظر اسلام

                                                             آداب خوابیدن از نظر اسلام

 

 

 

۶) دستشویی رفتن قبل از خواب؛

در دین مبین اسلام دستوراتی مبنی بر دستشویی رفتن قبل از خواب شده است زیرا باعث آرامش اعصاب شده و از سرماخوردگی و بدخوابی جلوگیری می کند.
حضرت علی (ع) در بندی از وصیت خود به امام حسن (ع) فرموده اند: قبل از آنکه گرسنه شوی غذا مخور هنگامی که سیر شدی دست از غذا بکش، غذا را خوب بجو و قبل از خواب به دستشویی برو، اگر آنچه به تو گفتم را عمل کنی نیازی به طبیب نخواهی داشت.

 

 

آداب خوابیدن از نظر اسلام

                                                            آداب خوابیدن از نظر اسلام

 

 

 

۷) خوابیدن به سمت راست؛

خوابیدن به سمت راست جزء مستحبات دین به حساب می آید، زیرا در این حالت به اعضای حیاتی بدن مانند: قلب و معده فشار کم تری وارد میشود و در عملکرد آنها اختلالی ایجاد نمی شود که نتیجه آن خوابی راحت می باشد.

 

 

آداب خوابیدن از نظر اسلام

                                                         آداب خوابیدن از نظر اسلام

 

 

 

 

عوامل بی خوابی؛

از فواید و آداب خواب که بگذریم به دلایل بی خوابی می رسیم، اما به دلیل اینکه این مطلب درمورد آداب خواب می باشد، در اینجا فقط به ذکر برخی از عوامل موثر در بی خوابی بسنده می کنیم اما اگر میخواهید در مورد بی خوابی بیشتر بدانید مطلب “بی خوابی و روش های درمان آن” را از دست ندهید.

و اما عومل بی خوابی عبارتند از:  ۱- سوء هاضمه ۲- نوشیدن چای، قهوه و سیگار کشیدن به علت دارا بودن کافئین ۳- افکار نگران هنگام خواب ۴- کم بودن میزان تعرق بدن ۵- عدم تناسب دمای اتاق ۶- منساب نبودن وضعیت خواب

 

 

 

 


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت
ارسال دیدگاه